

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,352 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,937 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,185 sqft) |
| Land Frontage | 40.8 ft |
| Land Dimensions | 40.8 x 83.7 irreg ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 006-363-571 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20294 49a Avenue
| Sold Price: | $1,407,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,845 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104298 |
| Distance: | 92 m |
20221 47a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3049534 |
| Distance: | 325 m |
20430 50 Avenue
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,510 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3108025 |
| Distance: | 392 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263041564/83dcefb7.jpeg)
20262 46a Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3019937 |
| Distance: | 578 m |
20231 46 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096267 |
| Distance: | 599 m |
4650 203a Street
| Sold Price: | $1,079,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3097656 |
| Distance: | 633 m |
20238 49 Avenue
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,328 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122635 |
| Distance: | 86 m |
20290 Grade Crescent
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,199 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3101588 |
| Distance: | 241 m |
20281 47a Avenue
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117686 |
| Distance: | 365 m |
4660 202 Street
| Asking Price: | $1,274,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,403 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085005 |
| Distance: | 510 m |
4820 200 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119157 |
| Distance: | 528 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,061,000 | $557,000 | $1,618,000 | -8.6% |
| 2025 | $1,129,000 | $641,000 | $1,770,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,100,000 | $640,000 | $1,740,000 | -1.1% |
| 2023 | $1,130,000 | $629,000 | $1,759,000 | +16.2% |
| 2022 | $1,009,000 | $505,000 | $1,514,000 | +36.9% |
| 2021 | $762,000 | $344,000 | $1,106,000 | - |