







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,364 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,232 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,530 sqft) |
| Land Frontage | 38.45 ft |
| Land Dimensions | 38.45 x 117.81 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 031-705-227 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20154 82 Avenue
| Sold Price: | $1,935,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,527 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3028003 |
| Distance: | 12 m |
7522 205a Street
| Sold Price: | $1,857,140 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,083 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3055121 |
| Distance: | 1.5 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263110989/83dcefb7.jpeg)
7510 205a Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,083 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3089362 |
| Distance: | 1.5 km |
21006 83b Avenue
| Sold Price: | $2,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,510 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,475 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3082061 |
| Distance: | 1.7 km |
7161 198 Street
| Sold Price: | $1,737,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,225 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112360 |
| Distance: | 2.2 km |
7121 204a Street
| Sold Price: | $1,666,670 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,834 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3062867 |
| Distance: | 2.2 km |
20166 82 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,530 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119775 |
| Distance: | 23 m |
20142 82 Avenue
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,532 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117541 |
| Distance: | 47 m |
20130 82 Avenue
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,536 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105260 |
| Distance: | 82 m |
20453 78a Avenue
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,884 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,740 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081149 |
| Distance: | 890 m |
7527 205 Street
| Asking Price: | $1,829,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,472 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117211 |
| Distance: | 1.4 km |
7515 205 Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,835 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,167 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102416 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,038,000 | $1,062,000 | $2,100,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,128,000 | $1,027,000 | $2,155,000 | +87.4% |
| 2024 | $1,120,000 | $30,000 | $1,150,000 | +40.8% |
| 2023 | $817,000 | $0 | $817,000 | - |