





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,800,000 |
| Price per Floor SqFt | $425 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,405 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,232 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,532 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x 118 ft |
| Price per Land SqFt | $397.18 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 031-705-090 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
20130 82 Avenue
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,536 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105260 |
| Distance: | 36 m |
20166 82 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,232 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,530 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119775 |
| Distance: | 70 m |
20453 78a Avenue
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,884 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,740 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3081149 |
| Distance: | 922 m |
7527 205 Street
| Asking Price: | $1,829,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,472 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117211 |
| Distance: | 1.5 km |
7515 205 Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,835 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,167 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102416 |
| Distance: | 1.5 km |
8357 209b Street
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,202 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,863 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3050706 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,038,000 | $1,044,000 | $2,082,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,129,000 | $1,009,000 | $2,138,000 | +68.7% |
| 2024 | $1,120,000 | $147,000 | $1,267,000 | +54.9% |
| 2023 | $818,000 | $0 | $818,000 | - |
Asking Price is 13.5% lower than Assessed Value (2026).