





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,261 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,691 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,823 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-093-952 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7267 201 Street
| Sold Price: | $1,539,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,734 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,645 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3112643 |
| Distance: | 291 m |
7227 202 Street
| Sold Price: | $1,412,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3081838 |
| Distance: | 419 m |
20118 71a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,166 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079721 |
| Distance: | 527 m |
19786 75b Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,826 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,954 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3106692 |
| Distance: | 643 m |
7037 201 Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,292 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,541 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3061414 |
| Distance: | 716 m |
19678 75 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,885 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,378 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3071947 |
| Distance: | 796 m |
7397 202a Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,712 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,755 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124884 |
| Distance: | 332 m |
19913 72 Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,924 sqft) |
| Days on Market: | 267 |
| MLS® Number: | R3041984 |
| Distance: | 472 m |
20177 71a Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,286 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,854 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120781 |
| Distance: | 535 m |
19756 74a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,522 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,928 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124269 |
| Distance: | 612 m |
7445 197a Street
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,836 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124304 |
| Distance: | 665 m |
7477 197a Street
| Asking Price: | $1,948,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,513 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,836 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121408 |
| Distance: | 677 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $907,000 | $618,000 | $1,525,000 | -2.9% |
| 2025 | $883,000 | $688,000 | $1,571,000 | -2.1% |
| 2024 | $927,000 | $678,000 | $1,605,000 | +2.5% |
| 2023 | $891,000 | $675,000 | $1,566,000 | +10.5% |
| 2022 | $831,000 | $586,000 | $1,417,000 | +32.2% |
| 2021 | $585,000 | $487,000 | $1,072,000 | +5.3% |
| 2020 | $577,000 | $441,000 | $1,018,000 | -6.2% |
| 2019 | $696,000 | $389,000 | $1,085,000 | +5.5% |
| 2018 | $672,000 | $356,000 | $1,028,000 | +9.9% |
| 2017 | $547,000 | $388,000 | $935,000 | - |