




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,114 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,619 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,024 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-382-751 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19824 40a Avenue
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,948 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,238 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3098593 |
| Distance: | 261 m |
19927 37 Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,366 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,950 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3044545 |
| Distance: | 544 m |
3922 202a Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119326 |
| Distance: | 623 m |
20157 43 Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,074 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105894 |
| Distance: | 781 m |
19891 43a Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,407 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,524 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3090989 |
| Distance: | 795 m |
3800 204 Street
| Sold Price: | $1,105,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,625 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,455 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3091149 |
| Distance: | 968 m |
3895 201 Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,404 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,310 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119737 |
| Distance: | 284 m |
20188 40 Avenue
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,468 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113894 |
| Distance: | 431 m |
4185 199a Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,995 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,020 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119652 |
| Distance: | 459 m |
19893 37a Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,323 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,950 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113150 |
| Distance: | 463 m |
4108 196 Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,704 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121294 |
| Distance: | 740 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,298,000 | $170,000 | $1,468,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,341,000 | $186,000 | $1,527,000 | -1.0% |
| 2024 | $1,343,000 | $200,000 | $1,543,000 | +5.5% |
| 2023 | $1,266,000 | $197,000 | $1,463,000 | +1.7% |
| 2022 | $1,244,000 | $195,000 | $1,439,000 | +36.7% |
| 2021 | $907,000 | $146,000 | $1,053,000 | +11.6% |
| 2020 | $865,000 | $78,500 | $943,500 | -1.7% |
| 2019 | $856,000 | $104,000 | $960,000 | +0.1% |
| 2018 | $847,000 | $112,000 | $959,000 | +18.7% |
| 2017 | $685,000 | $123,000 | $808,000 | - |