







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,060 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,304 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (12,950 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 97 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-593-047 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
3828 201 Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,705 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3080516 |
| Distance: | 386 m |
19840 34a Avenue
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,639 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,015 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3053340 |
| Distance: | 632 m |
3385 199 Street
| Sold Price: | $1,449,800 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,055 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,015 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3116935 |
| Distance: | 716 m |
20231 46 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096267 |
| Distance: | 2.0 km |
4650 203a Street
| Sold Price: | $1,079,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3097656 |
| Distance: | 2.0 km |
20221 47a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3049534 |
| Distance: | 2.3 km |
19905 43a Avenue
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,531 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120383 |
| Distance: | 1.3 km |
19850 48 Avenue
| Asking Price: | $1,347,500 |
| Listing Date: | 2025-Sep-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,117 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3049740 |
| Distance: | 2.2 km |
4820 200 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119157 |
| Distance: | 2.3 km |
4840 196 Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,051 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,996 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108948 |
| Distance: | 2.4 km |
4866 196th Street
| Asking Price: | $1,492,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,938 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,965 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116287 |
| Distance: | 2.4 km |
20238 49 Avenue
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,328 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122635 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,295,000 | $157,000 | $1,452,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,338,000 | $173,000 | $1,511,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,340,000 | $189,000 | $1,529,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,263,000 | $188,000 | $1,451,000 | +1.6% |
| 2022 | $1,241,000 | $187,000 | $1,428,000 | +36.3% |
| 2021 | $905,000 | $143,000 | $1,048,000 | +7.3% |
| 2020 | $863,000 | $114,000 | $977,000 | -5.1% |
| 2019 | $854,000 | $175,000 | $1,029,000 | +2.2% |
| 2018 | $846,000 | $161,000 | $1,007,000 | +16.3% |
| 2017 | $685,000 | $181,000 | $866,000 | - |