
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,845 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,407 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,524 sqft) |
| Land Frontage | 75.46 ft |
| Land Dimensions | 75.46 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-285-118 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,317,000 | $78,300 | $1,395,300 | -3.6% |
| 2025 | $1,361,000 | $85,800 | $1,446,800 | -0.7% |
| 2024 | $1,363,000 | $94,100 | $1,457,100 | +5.6% |
| 2023 | $1,285,000 | $94,700 | $1,379,700 | +1.6% |
| 2022 | $1,261,000 | $96,700 | $1,357,700 | +36.5% |
| 2021 | $920,000 | $74,700 | $994,700 | +6.5% |
| 2020 | $877,000 | $56,800 | $933,800 | -1.3% |
| 2019 | $868,000 | $77,900 | $945,900 | +0.4% |
| 2018 | $859,000 | $83,400 | $942,400 | +21.2% |
| 2017 | $685,000 | $92,600 | $777,600 | - |
19934 45a Avenue
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3075475 |
| Distance: | 341 m |
4487 202 Street
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,515 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3086412 |
| Distance: | 538 m |
4661 198c Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,733 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3093748 |
| Distance: | 634 m |
4505 196th Street
| Sold Price: | $1,322,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,731 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,819 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3070995 |
| Distance: | 674 m |
4671 197a Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,632 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3088363 |
| Distance: | 691 m |
19971 39a Avenue
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3066942 |
| Distance: | 795 m |
4453 201 Street
| Asking Price: | $1,089,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092597 |
| Distance: | 429 m |
4108 196 Street
| Asking Price: | $1,090,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,704 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121294 |
| Distance: | 780 m |
3895 201 Street
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,404 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,310 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119737 |
| Distance: | 1.0 km |