







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,120 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,248 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,840 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x 125.18 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split, Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-878-468 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
4951 199a Street
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,705 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3078666 |
| Distance: | 291 m |
4875 200 Street
| Sold Price: | $1,039,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,974 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,550 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3087584 |
| Distance: | 377 m |
4638 198c Street
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,227 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3092107 |
| Distance: | 518 m |
4611 198c Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,052 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3086464 |
| Distance: | 532 m |
4571 198 Street
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,968 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3073839 |
| Distance: | 658 m |
20123 49a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,044 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3112356 |
| Distance: | 662 m |
19712 49th Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119993 |
| Distance: | 154 m |
4900 200th Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,327 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122532 |
| Distance: | 452 m |
19661 50a Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120877 |
| Distance: | 467 m |
19654 47 Avenue
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,407 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108543 |
| Distance: | 502 m |
5019 200b Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,188 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120825 |
| Distance: | 602 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,043,000 | $143,000 | $1,186,000 | -7.3% |
| 2024 | $1,082,000 | $198,000 | $1,280,000 | -2.4% |
| 2023 | $1,111,000 | $200,000 | $1,311,000 | +13.1% |
| 2022 | $992,000 | $167,000 | $1,159,000 | +37.4% |
| 2021 | $750,000 | $93,500 | $843,500 | +5.6% |
| 2020 | $660,000 | $139,000 | $799,000 | - |