
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,053 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,486 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,059 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-156-156 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7161 198 Street
| Sold Price: | $1,737,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,225 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112360 |
| Distance: | 154 m |
19667 72a Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,615 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,666 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3089007 |
| Distance: | 223 m |
7326 199 Street
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,496 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3057058 |
| Distance: | 248 m |
19695 71 Avenue
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,493 sqft |
| Price / SqFt: | $348 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,440 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3063592 |
| Distance: | 321 m |
7077 197b Street
| Sold Price: | $1,658,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,741 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3085692 |
| Distance: | 338 m |
7301 196a Street
| Sold Price: | $1,544,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,695 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3094201 |
| Distance: | 361 m |
7257 197b Street
| Asking Price: | $1,690,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,044 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,726 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118629 |
| Distance: | 86 m |
7260 197 Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123576 |
| Distance: | 125 m |
7227 199a Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,519 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,072 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099563 |
| Distance: | 253 m |
19662 73a Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,538 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103902 |
| Distance: | 286 m |
19756 74a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,522 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,928 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124269 |
| Distance: | 389 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,011,000 | $722,000 | $1,733,000 | -3.0% |
| 2025 | $983,000 | $804,000 | $1,787,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,033,000 | $792,000 | $1,825,000 | +2.4% |
| 2023 | $993,000 | $789,000 | $1,782,000 | +11.0% |
| 2022 | $923,000 | $683,000 | $1,606,000 | +31.9% |
| 2021 | $650,000 | $568,000 | $1,218,000 | +5.5% |
| 2020 | $640,000 | $514,000 | $1,154,000 | -5.6% |
| 2019 | $773,000 | $449,000 | $1,222,000 | +7.1% |
| 2018 | $746,000 | $395,000 | $1,141,000 | +12.1% |
| 2017 | $587,000 | $431,000 | $1,018,000 | - |