





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,819 sqft |
| Age |
| 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,201 sqft) |
| Land Frontage | 76.11 ft |
| Land Dimensions | 76.11 x 28.8 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-539-253 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
19712 49th Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119993 |
| Distance: | 0 m |
19735 48 Avenue
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3121123 |
| Distance: | 148 m |
19971 50a Avenue
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,215 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118698 |
| Distance: | 626 m |
5019 200b Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,188 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120825 |
| Distance: | 731 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,010,000 | $161,000 | $1,171,000 | -7.7% |
| 2025 | $1,075,000 | $194,000 | $1,269,000 | +0.6% |
| 2024 | $1,047,000 | $214,000 | $1,261,000 | -2.3% |
| 2023 | $1,076,000 | $215,000 | $1,291,000 | +14.3% |
| 2022 | $961,000 | $168,000 | $1,129,000 | +37.8% |
| 2021 | $726,000 | $93,300 | $819,300 | +4.8% |
| 2020 | $639,000 | $143,000 | $782,000 | - |
19788 49 Avenue
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,840 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3095243 |
| Distance: | 154 m |
19725 50a Avenue
| Sold Price: | $1,277,500 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118905 |
| Distance: | 436 m |
4671 197a Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,632 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3088363 |
| Distance: | 456 m |
4652 197 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,853 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3110443 |
| Distance: | 516 m |
4661 198c Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,733 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3093748 |
| Distance: | 516 m |
4875 200 Street
| Sold Price: | $1,039,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,974 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,550 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3087584 |
| Distance: | 531 m |