





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,542 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,405 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,500 sqft) |
| Land Frontage | 25 ft |
| Land Dimensions | 25 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-957-652 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
128 Springfield Drive
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,067 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112796 |
| Distance: | 176 m |
27591 31a Avenue
| Asking Price: | $798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,258 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117482 |
| Distance: | 366 m |
3363 271a Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,112 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,759 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106000 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $611,000 | $115,000 | $726,000 | -4.3% |
| 2025 | $648,000 | $111,000 | $759,000 | - |
| 2024 | $651,000 | $108,000 | $759,000 | -1.8% |
| 2023 | $671,000 | $102,000 | $773,000 | +12.7% |
| 2022 | $592,000 | $94,100 | $686,100 | +30.9% |
| 2021 | $446,000 | $78,000 | $524,000 | +5.5% |
| 2020 | $427,000 | $69,500 | $496,500 | -7.8% |
| 2019 | $441,000 | $97,700 | $538,700 | +20.3% |
| 2018 | $375,000 | $72,800 | $447,800 | +10.3% |
| 2017 | $297,000 | $109,000 | $406,000 | - |
177 Springfield Drive
| Sold Price: | $690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,449 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,324 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123007 |
| Distance: | 54 m |
250 Davis Crescent
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,060 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3101379 |
| Distance: | 239 m |
240 Davis Crescent
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,712 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,060 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3069565 |
| Distance: | 279 m |
27153 27b Avenue
| Sold Price: | $999,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,484 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3094010 |
| Distance: | 913 m |
27210 26b Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,596 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3103944 |
| Distance: | 953 m |
26978 28b Avenue
| Sold Price: | $847,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,254 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,496 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3079430 |
| Distance: | 1.2 km |