



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,278 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,477 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Dimensions | 0 x 000 ft |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-553-672 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#23 19631 55a Avenue
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098606 |
| Distance: | 0 m |
#7 19667 55a Avenue
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $328 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096299 |
| Distance: | 67 m |
#22 19628 55a Avenue
| Asking Price: | $849,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113177 |
| Distance: | 74 m |
#112 19700 56 Avenue
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,479 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100765 |
| Distance: | 158 m |
#1 19631 55 A Avenue
| Sold Price: | $731,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $402 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,501 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3099650 |
| Distance: | 0 m |
#8 19631 55a Avenue
| Sold Price: | $779,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $399 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3040376 |
| Distance: | 0 m |
#2 19631 55a Avenue
| Sold Price: | $712,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3040431 |
| Distance: | 0 m |
#12 19667 55a Avenue
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $268 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,471 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3071946 |
| Distance: | 67 m |
#3 19628 55a Avenue
| Sold Price: | $742,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,499 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3057703 |
| Distance: | 74 m |
#48 19649 53 Avenue
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,409 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3081796 |
| Distance: | 218 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $842,000 | $842,000 | -2.2% |
| 2025 | $0 | $861,000 | $861,000 | +5.3% |
| 2024 | $0 | $818,000 | $818,000 | +7.6% |
| 2023 | $0 | $760,000 | $760,000 | -6.2% |
| 2022 | $0 | $810,000 | $810,000 | - |