
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,168 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 875 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 023-745-444 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
#301 20237 54 Avenue
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 759 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3069102 |
| Distance: | 71 m |
#202 20237 54 Avenue
| Sold Price: | $463,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 983 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3054228 |
| Distance: | 71 m |
#303 20240 54a Avenue
| Sold Price: | $435,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,019 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3105978 |
| Distance: | 124 m |
#202 20277 53 Avenue
| Sold Price: | $435,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,022 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110476 |
| Distance: | 160 m |
#307 20245 53 Avenue
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $358 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,067 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3048852 |
| Distance: | 164 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263083231/83dcefb7.jpeg)
#210 20219 54a Avenue
| Sold Price: | $520,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 875 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3061604 |
| Distance: | 208 m |
#304 20288 54 Avenue
| Asking Price: | $375,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 947 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100697 |
| Distance: | 52 m |
#306 20257 54 Avenue
| Asking Price: | $509,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,053 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112957 |
| Distance: | 61 m |
#107 20237 54 Avenue
| Asking Price: | $480,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $470 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 969 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087501 |
| Distance: | 71 m |
#302 20237 54 Avenue
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,024 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105234 |
| Distance: | 71 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $422,000 | $422,000 | -1.2% |
| 2025 | $0 | $427,000 | $427,000 | -3.4% |
| 2023 | $0 | $442,000 | $442,000 | +18.8% |
| 2022 | $0 | $372,000 | $372,000 | +20.4% |
| 2021 | $0 | $309,000 | $309,000 | +2.0% |
| 2020 | $0 | $303,000 | $303,000 | - |