







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,267 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,270 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey, Live/Work Studio |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-950-364 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
23156 Billy Brown Road
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,167 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (1,970 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3058748 |
| Distance: | 114 m |
9204 McBride Street
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,817 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114815 |
| Distance: | 191 m |
#2 9590 216 Street
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $406 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3088866 |
| Distance: | 3.2 km |
#40 24185 106b Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $606 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,806 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3069660 |
| Distance: | 3.7 km |
#36 11461 236 Street
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $501 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,216 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3075905 |
| Distance: | 4.4 km |
#36 9208 208th Street
| Sold Price: | $999,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,724 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3056033 |
| Distance: | 4.7 km |
#24 9235 McBride Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | $601 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121892 |
| Distance: | 159 m |
#42 21704 96 Avenue
| Asking Price: | $1,089,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $427 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3107125 |
| Distance: | 3.1 km |
#8 9590 216 Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100364 |
| Distance: | 3.2 km |
#36 9025 216 Street
| Asking Price: | $1,018,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $741 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100064 |
| Distance: | 3.4 km |
#22 24185 106b Avenue
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $573 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,711 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125555 |
| Distance: | 3.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $913,000 | $187,000 | $1,100,000 | -3.5% |
| 2025 | $946,000 | $194,000 | $1,140,000 | -0.9% |
| 2024 | $954,000 | $196,000 | $1,150,000 | -24.2% |
| 2023 | $1,259,000 | $258,000 | $1,517,000 | +28.9% |
| 2022 | $941,000 | $236,000 | $1,177,000 | +14.6% |
| 2021 | $821,000 | $206,000 | $1,027,000 | +0.5% |
| 2020 | $817,000 | $205,000 | $1,022,000 | -16.1% |
| 2019 | $976,000 | $242,000 | $1,218,000 | +10.5% |
| 2018 | $867,000 | $235,000 | $1,102,000 | +18.2% |
| 2017 | $705,000 | $227,000 | $932,000 | - |