























































| Pricing | |
| $1,499,900 |
| Price per Floor SqFt | $446 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,529 |
| Home Details |
| Floor Area | 3,361 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,273 sqft) |
| Price per Land SqFt | $239.10 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 028-807-545 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langford Agents
1245 Rockhampton Close
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,817 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | 1025490 |
| Distance: | 192 m |
1143 Natures Gate
| Asking Price: | $1,639,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,939 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | 1031490 |
| Distance: | 324 m |
2145 Players Dr
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,553 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | 1033698 |
| Distance: | 559 m |
2149 Champions Way
| Asking Price: | $1,824,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,245 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | 1024283 |
| Distance: | 682 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $598,000 | $734,000 | $1,332,000 | -4.9% |
| 2024 | $623,000 | $777,000 | $1,400,000 | +0.8% |
| 2023 | $641,000 | $748,000 | $1,389,000 | +5.9% |
| 2022 | $577,000 | $734,000 | $1,311,000 | +29.9% |
| 2021 | $455,000 | $554,000 | $1,009,000 | - |
Asking Price is 12.6% higher than Assessed Value (2026).