












































| Pricing | |
| Asking Price | |
| $1,185,000 |
| Price per Floor SqFt | $492 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,805 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,407 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,074 sqft) |
| Price per Land SqFt | $167.51 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 026-766-477 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langford Agents
776 Plover Crt
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,955 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,312 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | 1022242 |
| Distance: | 486 m |
2367 Swallow Pl
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,337 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | 1027259 |
| Distance: | 570 m |
2200 Players Dr
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,290 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | 1028875 |
| Distance: | 630 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $615,000 | $584,000 | $1,199,000 | +1.7% |
| 2025 | $582,000 | $597,000 | $1,179,000 | -1.3% |
| 2024 | $582,000 | $612,000 | $1,194,000 | - |
| 2023 | $599,000 | $595,000 | $1,194,000 | +10.0% |
| 2022 | $540,000 | $545,000 | $1,085,000 | +29.0% |
| 2021 | $425,000 | $416,000 | $841,000 | +5.4% |
| 2020 | $399,000 | $399,000 | $798,000 | - |
Asking Price is 1.2% lower than Assessed Value (2026).