
































| Pricing | |
| Asking Price | |
| Price per Floor SqFt | $516 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,395 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,520 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,920 sqft) |
| Price per Land SqFt | $331.61 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 031-228-836 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langford Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $593,000 | $680,000 | $1,273,000 | -7.5% |
| 2024 | $664,000 | $712,000 | $1,376,000 | +0.1% |
| 2023 | $683,000 | $692,000 | $1,375,000 | +9.8% |
| 2022 | $616,000 | $636,000 | $1,252,000 | +707.7% |
| 2021 | $155,000 | $0 | $155,000 | - |
Asking Price is 2.1% higher than Assessed Value (2026).
1348 Flint Ave
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,746 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | 1026034 |
| Distance: | 36 m |
1307 Flint Ave
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,856 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,069 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | 1026750 |
| Distance: | 182 m |
2520 Alabaster Crt
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,564 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | 1024513 |
| Distance: | 220 m |
2524 Alabaster Crt
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,107 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,564 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | 1020945 |
| Distance: | 227 m |
2525 Alabaster Crt
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,657 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,317 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | 1027188 |
| Distance: | 250 m |
2529 Alabaster Crt
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,027 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | 1024625 |
| Distance: | 268 m |