























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,194 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,708 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,122 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-594-371 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4614 54 Street
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,832 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107056 |
| Distance: | 341 m |
4434 52a Street
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,829 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3087893 |
| Distance: | 364 m |
5104 44b Avenue
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,973 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112313 |
| Distance: | 457 m |
4643 55 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,829 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,660 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3092541 |
| Distance: | 466 m |
5373 Maple Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3091206 |
| Distance: | 468 m |
4421 Spanton Drive
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,607 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,249 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3099982 |
| Distance: | 474 m |
4770 54a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,888 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102166 |
| Distance: | 507 m |
5392 Maple Crescent
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110146 |
| Distance: | 516 m |
5471 44 Avenue
| Asking Price: | $1,488,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3082790 |
| Distance: | 674 m |
4651 56 Street
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,320 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,157 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111765 |
| Distance: | 726 m |
5463 50 Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,815 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113398 |
| Distance: | 842 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $976,000 | $136,000 | $1,112,000 | -1.0% |
| 2025 | $990,000 | $133,000 | $1,123,000 | +5.6% |
| 2024 | $927,000 | $136,000 | $1,063,000 | -20.4% |
| 2023 | $1,200,000 | $136,000 | $1,336,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,044,000 | $168,000 | $1,212,000 | +37.1% |
| 2021 | $777,000 | $107,000 | $884,000 | -0.5% |
| 2020 | $777,000 | $111,000 | $888,000 | - |