







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,339 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,676 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-551-801 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
#8 4890 48 Avenue
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $346 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,356 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3080999 |
| Distance: | 146 m |
4975 River Reach
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $427 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,331 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3105999 |
| Distance: | 196 m |
4931 47a Avenue
| Sold Price: | $947,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $599 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,652 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3084693 |
| Distance: | 214 m |
4908 Ellis Lane
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,398 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3084269 |
| Distance: | 214 m |
4920 Ellis Lane
| Sold Price: | $807,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,211 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3060450 |
| Distance: | 214 m |
#11 4748 54a Street
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,436 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3068600 |
| Distance: | 1.3 km |
4762 48b Street
| Asking Price: | $758,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $434 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,396 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114854 |
| Distance: | 161 m |
4923 47a Avenue
| Asking Price: | $950,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,439 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085832 |
| Distance: | 214 m |
#12 4949 47a Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,655 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102875 |
| Distance: | 274 m |
#7 4910 Central Avenue
| Asking Price: | $939,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099328 |
| Distance: | 805 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $729,000 | $256,000 | $985,000 | - |