







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,409 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,632 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Floor Area (Guest House) | 875 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,448 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 132.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-861-988 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
5954 49 Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,324 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3120586 |
| Distance: | 1.4 km |
5812 48a Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,267 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3095539 |
| Distance: | 1.6 km |
5090 59 Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,979 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3109183 |
| Distance: | 1.7 km |
4838 57 Street
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3076846 |
| Distance: | 1.8 km |
4677 56a Street
| Sold Price: | $1,351,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,335 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3089165 |
| Distance: | 1.9 km |
5515 Chestnut Crescent
| Sold Price: | $1,336,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,224 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112622 |
| Distance: | 2.0 km |
4537 65a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,562 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109883 |
| Distance: | 108 m |
4621 London Crescent
| Asking Price: | $1,579,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123927 |
| Distance: | 164 m |
6341 43a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126888 |
| Distance: | 654 m |
6167 45 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,967 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076824 |
| Distance: | 832 m |
6039 46a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123519 |
| Distance: | 1.1 km |
6247 Crescent Place
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,059 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,665 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104394 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $276,000 | $1,563,000 | +2.0% |
| 2025 | $1,257,000 | $275,000 | $1,532,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,247,000 | $281,000 | $1,528,000 | +10.4% |
| 2023 | $1,210,000 | $174,000 | $1,384,000 | +10.2% |
| 2022 | $1,084,000 | $172,000 | $1,256,000 | +32.3% |
| 2021 | $767,000 | $182,000 | $949,000 | -3.5% |
| 2020 | $793,000 | $190,000 | $983,000 | - |