
























































































| Pricing | |
| Asking Price | $2,380,000 |
| Price per Floor SqFt | $513 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,516 |
| Home Details | |
| Floor Area | 4,635 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land | |
| Land Size | 0.23 ac (10,019 sqft) |
| Price per Land SqFt | $237.55 |
| Property Info | |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 031-419-828 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Kelowna & Area Agents
5533 Foothill Court
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,762 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | 10371715 |
| Distance: | 280 m |
425 Audubon Court
| Asking Price: | $1,885,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,583 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | 10372545 |
| Distance: | 302 m |
622 Trumpeter Road
| Asking Price: | $2,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,593 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,424 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | 10376663 |
| Distance: | 780 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $677,000 | $1,179,000 | $1,856,000 | - |
| 2025 | $653,000 | $1,203,000 | $1,856,000 | -1.7% |
| 2024 | $651,000 | $1,238,000 | $1,889,000 | +42.6% |
| 2023 | $612,000 | $713,000 | $1,325,000 | +126.5% |
| 2022 | $585,000 | $0 | $585,000 | - |
Asking Price is 28.2% higher than Assessed Value (2026).