

































$10,000on May 1, 2026
| Pricing | |
| $1,289,900 |
| Price per Floor SqFt | $396 |
| Home Details |
| Floor Area | 3,256 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,841 sqft) |
| Price per Land SqFt | $164.51 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 031-427-227 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Kelowna & Area Agents
1221 Lone Pine Drive
| Asking Price: | $1,289,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,256 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | 10385910 |
| Distance: | 126 m |
695 Deans Drive
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,148 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | 10380678 |
| Distance: | 367 m |
1365 Nishi Court
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,845 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | 10383561 |
| Distance: | 467 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $418,000 | $850,000 | $1,268,000 | -0.5% |
| 2025 | $432,000 | $842,000 | $1,274,000 | -6.6% |
| 2024 | $423,000 | $941,000 | $1,364,000 | +43.3% |
| 2023 | $440,000 | $512,000 | $952,000 | +158.0% |
| 2022 | $369,000 | $0 | $369,000 | - |
Asking Price is 1.7% higher than Assessed Value (2026).