





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,257 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,180 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,970 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 102 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-520-731 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
702 Gibsons Way
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,780 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,638 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3100692 |
| Distance: | 825 m |
873 Poplar Lane
| Sold Price: | $775,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103984 |
| Distance: | 940 m |
648 Gibsons Way
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,850 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060512 |
| Distance: | 1.1 km |
614 Glen Road
| Sold Price: | $964,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3079779 |
| Distance: | 1.2 km |
522 Eaglecrest Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,191 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3077857 |
| Distance: | 1.2 km |
482 Elphinstone Avenue
| Sold Price: | $1,066,750 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3058786 |
| Distance: | 1.4 km |
835 Aurora Way
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118843 |
| Distance: | 0 m |
561 Spyglass Place
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 197 |
| MLS® Number: | R3067430 |
| Distance: | 1.1 km |
616 N Fletcher Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,880 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3123041 |
| Distance: | 1.1 km |
589 Seaview Road
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3049847 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $547,000 | $383,000 | $930,000 | +2.2% |
| 2024 | $523,000 | $387,000 | $910,000 | +1.6% |
| 2023 | $496,000 | $400,000 | $896,000 | +10.1% |
| 2022 | $449,000 | $365,000 | $814,000 | +26.6% |
| 2021 | $332,000 | $311,000 | $643,000 | +2.1% |
| 2020 | $323,000 | $307,000 | $630,000 | - |