



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,034 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,706 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,569 sqft) |
| Land Frontage | 74 ft |
| Land Dimensions | 74 x irregular ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 014-108-526 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents
749 Winn Road
| Sold Price: | $1,428,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,360 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3108316 |
| Distance: | 595 m |
958 Gower Point Road
| Sold Price: | $1,058,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,620 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3054586 |
| Distance: | 933 m |
648 Gibsons Way
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,850 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060512 |
| Distance: | 1.5 km |
588 Veterans Road
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 2.51 ac. (109,336 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3062909 |
| Distance: | 2.0 km |
482 Elphinstone Avenue
| Sold Price: | $1,066,750 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3058786 |
| Distance: | 2.5 km |
1664 Gower Point Road
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,625 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3053326 |
| Distance: | 3.1 km |
825 Bayview Heights Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,849 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,272 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113835 |
| Distance: | 53 m |
476 Abbs Road
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106901 |
| Distance: | 696 m |
485 Abbs Road
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106896 |
| Distance: | 711 m |
990 Chaster Road
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,124 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111987 |
| Distance: | 779 m |
503 Eaglecrest Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,226 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122083 |
| Distance: | 801 m |
803 Oceanmount Boulevard
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,875 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100050 |
| Distance: | 851 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $736,000 | $539,000 | $1,275,000 | -3.6% |
| 2025 | $773,000 | $550,000 | $1,323,000 | +1.5% |
| 2024 | $752,000 | $551,000 | $1,303,000 | -7.5% |
| 2023 | $840,000 | $568,000 | $1,408,000 | +12.0% |
| 2022 | $763,000 | $494,000 | $1,257,000 | +29.1% |
| 2021 | $557,000 | $417,000 | $974,000 | +9.2% |
| 2020 | $471,000 | $421,000 | $892,000 | - |