





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,076 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,042 sqft |
| Age | 106 years (1920) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,700 sqft) |
| Land Frontage | 185 ft |
| Land Dimensions | 185 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-078-127 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $872,000 | $248,000 | $1,120,000 | +2.3% |
| 2024 | $844,000 | $251,000 | $1,095,000 | -3.0% |
| 2023 | $860,000 | $269,000 | $1,129,000 | +12.3% |
| 2022 | $749,000 | $256,000 | $1,005,000 | +35.4% |
| 2021 | $517,000 | $225,000 | $742,000 | +19.7% |
| 2020 | $400,000 | $220,000 | $620,000 | - |
482 Elphinstone Avenue
| Sold Price: | $1,066,750 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3058786 |
| Distance: | 181 m |
648 Gibsons Way
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,850 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060512 |
| Distance: | 1.0 km |
614 Glen Road
| Sold Price: | $964,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3079779 |
| Distance: | 1.1 km |
522 Eaglecrest Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,191 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3077857 |
| Distance: | 1.9 km |
808 Bayview Heights Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,516 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,206 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3047419 |
| Distance: | 2.4 km |
1454 Davidson Road
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,658 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097637 |
| Distance: | 2.7 km |
811 Marine Drive
| Asking Price: | $1,189,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119812 |
| Distance: | 0 m |
528 Harvey Road
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,155 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118410 |
| Distance: | 322 m |
586 Bals Lane
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,690 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3098329 |
| Distance: | 900 m |
1077 Point Road
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,718 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,032 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120739 |
| Distance: | 1.4 km |