





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,178 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,322 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.49 ac (21,344 sqft) |
| Land Frontage | 127.09 ft |
| Land Dimensions | 127.09 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-822-374 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $648,000 | $905,000 | $1,553,000 | +2.4% |
| 2024 | $658,000 | $859,000 | $1,517,000 | -0.4% |
| 2023 | $693,000 | $830,000 | $1,523,000 | +12.9% |
| 2022 | $588,000 | $761,000 | $1,349,000 | +27.4% |
| 2021 | $420,000 | $639,000 | $1,059,000 | +5.5% |
| 2020 | $393,000 | $611,000 | $1,004,000 | - |
659 Gibsons Way
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,235 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,395 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3082223 |
| Distance: | 622 m |
802 Oceanmount Boulevard
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,170 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,982 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3045483 |
| Distance: | 1.4 km |
749 Winn Road
| Sold Price: | $1,428,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,360 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3108316 |
| Distance: | 1.5 km |
830 Bayview Heights Road
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091264 |
| Distance: | 2.1 km |
1464 Sunset Place
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,410 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,689 sqft) |
| Days on Market: | 284 |
| MLS® Number: | R2975415 |
| Distance: | 3.7 km |
1609 Isleview Lane
| Sold Price: | $1,501,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $30 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,505 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3081249 |
| Distance: | 7.5 km |
605 Woodland Avenue
| Asking Price: | $1,595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $17 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,344 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123923 |
| Distance: | 0 m |
791 Courtney Road
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $15 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,528 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3121642 |
| Distance: | 55 m |
481 Central Avenue
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,200 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089302 |
| Distance: | 468 m |
590-592 N Fletcher Road
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,169 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112921 |
| Distance: | 849 m |
502 Spyglass Place
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,718 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124274 |
| Distance: | 1.1 km |
803 Oceanmount Boulevard
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,875 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3100050 |
| Distance: | 1.4 km |