

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,861 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,713 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,718 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-709-350 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $874,000 | $586,000 | $1,460,000 | +7.7% |
| 2024 | $720,000 | $635,000 | $1,355,000 | -6.5% |
| 2023 | $828,000 | $621,000 | $1,449,000 | +57.8% |
| 2022 | $742,000 | $176,000 | $918,000 | +86.2% |
| 2021 | $493,000 | $0 | $493,000 | -4.8% |
| 2020 | $518,000 | $0 | $518,000 | - |
802 Oceanmount Boulevard
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,170 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,982 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3045483 |
| Distance: | 252 m |
749 Winn Road
| Sold Price: | $1,428,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,360 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3108316 |
| Distance: | 446 m |
830 Bayview Heights Road
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091264 |
| Distance: | 1.0 km |
107 Mahan Road
| Sold Price: | $1,967,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,177 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3090517 |
| Distance: | 2.0 km |
1664 Gower Point Road
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,625 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3053326 |
| Distance: | 3.4 km |
1754 Frances Walk
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $67 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,734 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,754 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107279 |
| Distance: | 7.2 km |
502 Spyglass Place
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,718 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124274 |
| Distance: | 0 m |
803 Oceanmount Boulevard
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,875 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3100050 |
| Distance: | 207 m |
485 Abbs Road
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106896 |
| Distance: | 310 m |
484 Marine Drive
| Asking Price: | $1,897,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121254 |
| Distance: | 594 m |
896 Charman Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 5.19 ac. (226,076 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118496 |
| Distance: | 952 m |
401 Skyline Drive
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,371 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,946 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118260 |
| Distance: | 957 m |