

































$20,000on May 22, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,000 |
| Price per Floor SqFt | $481 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,378 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,703 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.57 ac (24,829 sqft) |
| Land Frontage | 160 ft |
| Land Dimensions | 160 x 184 irreg ft |
| Price per Land SqFt | $52.32 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-Aug-04 |
| Previously Sold Price | $550,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$749,000 (+136.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-576-556 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $819,000 | $433,000 | $1,252,000 | +4.4% |
| 2024 | $777,000 | $422,000 | $1,199,000 | -1.0% |
| 2023 | $803,000 | $408,000 | $1,211,000 | +13.4% |
| 2022 | $692,000 | $376,000 | $1,068,000 | +24.8% |
| 2021 | $524,000 | $332,000 | $856,000 | - |
Asking Price is 3.8% higher than Assessed Value (2026).
1405 Velvet Road
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,200 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126755 |
| Distance: | 340 m |
1481 Shaughnessy Place
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,291 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,597 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111692 |
| Distance: | 497 m |
1618 Ocean Beach Esplanade
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113049 |
| Distance: | 555 m |
990 Chaster Road
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,124 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111987 |
| Distance: | 1.9 km |
825 Bayview Heights Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,849 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,272 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113835 |
| Distance: | 2.7 km |