































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,586 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,746 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.37 ac (16,200 sqft) |
| Land Frontage | 92 ft |
| Land Dimensions | 92 x 180 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-895-147 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $699,000 | $298,000 | $997,000 | +0.4% |
| 2024 | $682,000 | $311,000 | $993,000 | +0.6% |
| 2023 | $684,000 | $303,000 | $987,000 | +11.9% |
| 2022 | $597,000 | $285,000 | $882,000 | +28.0% |
| 2021 | $437,000 | $252,000 | $689,000 | +0.7% |
| 2020 | $440,000 | $244,000 | $684,000 | - |
1238 Gower Point Road
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,355 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,651 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3077567 |
| Distance: | 929 m |
1160 Rosamund Road
| Sold Price: | $843,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3075027 |
| Distance: | 985 m |
486 Ocean View Drive
| Sold Price: | $1,079,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,280 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3088608 |
| Distance: | 1.2 km |
1112 Sunnyside Road
| Sold Price: | $782,700 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,068 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3095405 |
| Distance: | 1.2 km |
597 Ocean View Drive
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,313 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,231 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3090717 |
| Distance: | 1.6 km |
808 Bayview Heights Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,516 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,206 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3047419 |
| Distance: | 2.4 km |
1405 Velvet Road
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,200 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126755 |
| Distance: | 0 m |
299 King Road
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,615 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,806 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115068 |
| Distance: | 472 m |
825 Bayview Heights Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,849 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,272 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113835 |
| Distance: | 2.5 km |
502 Eaglecrest Drive
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,098 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,621 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123745 |
| Distance: | 2.5 km |
787 North Road
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,283 sqft |
| Price / SqFt: | $304 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,496 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3095163 |
| Distance: | 3.2 km |