







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,159 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,643 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 1.33 ac (57,935 sqft) |
| Land Frontage | 195.7 ft |
| Land Dimensions | 195.7 x 90.27 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-104-706 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
107 Mahan Road
| Sold Price: | $1,967,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,177 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3090517 |
| Distance: | 660 m |
830 Bayview Heights Road
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,569 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091264 |
| Distance: | 1.6 km |
1664 Gower Point Road
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,625 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3053326 |
| Distance: | 1.9 km |
588 Veterans Road
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 2.51 ac. (109,336 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3062909 |
| Distance: | 2.0 km |
802 Oceanmount Boulevard
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,170 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,982 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3045483 |
| Distance: | 2.2 km |
648 Gibsons Way
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,850 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060512 |
| Distance: | 3.0 km |
1148 Gower Point Road
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,643 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 1.33 ac. (57,935 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3129038 |
| Distance: | 0 m |
127 Mahan Road
| Asking Price: | $1,668,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,421 sqft |
| Price / SqFt: | $689 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,965 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3117136 |
| Distance: | 654 m |
153 Swallow Road
| Asking Price: | $1,979,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,148 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.55 ac. (23,958 sqft) |
| Days on Market: | 507 |
| MLS® Number: | R2953831 |
| Distance: | 806 m |
990 Chaster Road
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.99 ac. (43,124 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111987 |
| Distance: | 907 m |
1419 Chaster Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,295 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104650 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $994,000 | $441,000 | $1,435,000 | +2.0% |
| 2024 | $943,000 | $464,000 | $1,407,000 | -2.2% |
| 2023 | $975,000 | $463,000 | $1,438,000 | +14.9% |
| 2022 | $829,000 | $422,000 | $1,251,000 | +26.7% |
| 2021 | $629,000 | $358,000 | $987,000 | - |