
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,001 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,647 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x 118 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-125-895 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
1012 Condor Place
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,618 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,089 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108116 |
| Distance: | 396 m |
2640 Rhum & Eigg Drive
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,599 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,107 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110942 |
| Distance: | 570 m |
2568 The Boulevard
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3096850 |
| Distance: | 811 m |
40463 Braemar Drive
| Sold Price: | $1,699,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3110200 |
| Distance: | 871 m |
2548 Montrose Way
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,139 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3064953 |
| Distance: | 1.1 km |
40872 The Crescent
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,047 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,972 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3063799 |
| Distance: | 1.1 km |
1004 Pia Road
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126543 |
| Distance: | 80 m |
1018 Pia Road
| Asking Price: | $1,879,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,077 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120948 |
| Distance: | 202 m |
1007 Jay Crescent
| Asking Price: | $2,222,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,711 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,587 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115748 |
| Distance: | 466 m |
1070 Glacier View Drive
| Asking Price: | $1,939,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,435 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122174 |
| Distance: | 663 m |
2361 Friedel Crescent
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,081 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,693 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125481 |
| Distance: | 828 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,253,000 | $400,000 | $1,653,000 | +6.7% |
| 2024 | $1,204,000 | $345,000 | $1,549,000 | -3.7% |
| 2023 | $1,225,000 | $383,000 | $1,608,000 | +8.4% |
| 2022 | $1,141,000 | $343,000 | $1,484,000 | +27.1% |
| 2021 | $851,000 | $317,000 | $1,168,000 | +11.0% |
| 2020 | $737,000 | $315,000 | $1,052,000 | - |