

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,777 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 600 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 031-470-467 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $454,000 | $454,000 | -8.1% |
| 2025 | $0 | $494,000 | $494,000 | -1.8% |
| 2024 | $0 | $503,000 | $503,000 | -4.2% |
| 2023 | $0 | $525,000 | $525,000 | +35.7% |
| 2022 | $0 | $387,000 | $387,000 | - |
#419 6688 120th Street
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $339 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 635 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3070091 |
| Distance: | 647 m |
#309 7511 120 Street
| Sold Price: | $445,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 730 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3058916 |
| Distance: | 1.1 km |
#319 7511 120 Street
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $317 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 649 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3090798 |
| Distance: | 1.1 km |
#703 11967 80 Avenue
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 576 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3036004 |
| Distance: | 2.2 km |
#216 13668 79 Avenue
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3087246 |
| Distance: | 4.0 km |
#425 13668 79 Avenue
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $329 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 622 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3110730 |
| Distance: | 4.0 km |
#412 6628 120 Street
| Asking Price: | $411,100 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $222 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 637 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105046 |
| Distance: | 647 m |
#315 6688 120 Street
| Asking Price: | $418,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $339 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 638 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113901 |
| Distance: | 647 m |
#426 12039 64 Avenue
| Asking Price: | $490,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $319 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3097279 |
| Distance: | 1.1 km |
#413 12039 64 Avenue
| Asking Price: | $424,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $287 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 592 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117368 |
| Distance: | 1.1 km |