







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,203 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,473 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,565 sqft) |
| Land Frontage | 71 ft |
| Land Dimensions | 71 x 119 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-819-208 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
906 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,564 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,128 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3066020 |
| Distance: | 255 m |
1017 Walalee Drive
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,708 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,417 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098649 |
| Distance: | 279 m |
918 50b Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,734 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3081795 |
| Distance: | 963 m |
5041 6 Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,038 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,999 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3019883 |
| Distance: | 1.1 km |
5116 Winskill Drive
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.51 ac. (22,085 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3002841 |
| Distance: | 1.2 km |
515 Erin Place
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085639 |
| Distance: | 1.3 km |
1020 Pacific Place
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,523 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086803 |
| Distance: | 205 m |
1110 Pacific Drive
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,743 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3070615 |
| Distance: | 394 m |
1206 Pacific Drive
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,364 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,280 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110225 |
| Distance: | 501 m |
1254 Pacific Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,853 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,135 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121353 |
| Distance: | 582 m |
4970 Dogwood Lane
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,732 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126121 |
| Distance: | 895 m |
971 51a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,218 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,785 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091347 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,615,000 | $461,000 | $2,076,000 | -5.9% |
| 2024 | $1,697,000 | $510,000 | $2,207,000 | +1.7% |
| 2023 | $1,708,000 | $462,000 | $2,170,000 | +14.0% |
| 2022 | $1,527,000 | $377,000 | $1,904,000 | +34.5% |
| 2021 | $1,075,000 | $341,000 | $1,416,000 | +22.5% |
| 2020 | $999,000 | $157,000 | $1,156,000 | - |