







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,393 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,447 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,068 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-787-505 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11389 95 Avenue
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,698 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3105431 |
| Distance: | 219 m |
9492 113b Street
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3078659 |
| Distance: | 228 m |
11516 97 Avenue
| Sold Price: | $1,061,500 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,701 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,333 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3092423 |
| Distance: | 487 m |
9829 120a Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,496 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097653 |
| Distance: | 1.6 km |
9145 122b Street
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,688 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,552 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3078778 |
| Distance: | 2.1 km |
217 Pembina Street
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,690 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3068739 |
| Distance: | 2.2 km |
8867 116b Street
| Asking Price: | $1,238,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,298 sqft) |
| Days on Market: | 342 |
| MLS® Number: | R3017982 |
| Distance: | 1.5 km |
10993 McAdam Road
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110695 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,109,000 | $39,500 | $1,148,500 | -9.6% |
| 2025 | $1,232,000 | $38,900 | $1,270,900 | +2.8% |
| 2024 | $1,196,000 | $40,400 | $1,236,400 | +0.6% |
| 2023 | $1,187,000 | $42,200 | $1,229,200 | +12.5% |
| 2022 | $1,051,000 | $42,000 | $1,093,000 | +28.7% |
| 2021 | $813,000 | $36,100 | $849,100 | +1.8% |
| 2020 | $797,000 | $36,700 | $833,700 | - |