



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,650 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,626 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,555 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 98x70 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-983-521 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11874 90a Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,839 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3090987 |
| Distance: | 184 m |
8959 Mitchell Place
| Sold Price: | $1,122,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,545 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3067449 |
| Distance: | 415 m |
8895 Mitchell Way
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,657 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3099884 |
| Distance: | 496 m |
11726 94a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,584 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3080074 |
| Distance: | 662 m |
9071 Pemberton Place
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,331 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,986 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114189 |
| Distance: | 797 m |
11780 85a Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,641 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,161 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104277 |
| Distance: | 1.1 km |
11925 92a Avenue
| Asking Price: | $1,260,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111909 |
| Distance: | 460 m |
11645 88a Avenue
| Asking Price: | $1,288,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,614 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109635 |
| Distance: | 516 m |
9453 118 Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073821 |
| Distance: | 719 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,152,000 | $48,600 | $1,200,600 | -8.3% |
| 2024 | $1,258,000 | $51,100 | $1,309,100 | -2.4% |
| 2023 | $1,286,000 | $55,400 | $1,341,400 | +10.2% |
| 2022 | $1,160,000 | $57,500 | $1,217,500 | +36.3% |
| 2021 | $835,000 | $58,500 | $893,500 | +7.3% |
| 2020 | $772,000 | $61,000 | $833,000 | - |