






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,929 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,657 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100. ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-277-607 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
9078 118 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3095547 |
| Distance: | 496 m |
11874 90a Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,839 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3090987 |
| Distance: | 600 m |
11729 85a Avenue
| Sold Price: | $1,482,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,700 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,779 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3081745 |
| Distance: | 779 m |
11780 85a Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,641 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,161 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104277 |
| Distance: | 860 m |
11132 Patricia Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,795 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3068947 |
| Distance: | 969 m |
9249 119a Street
| Sold Price: | $1,498,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,035 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,170 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3060522 |
| Distance: | 969 m |
11645 88a Avenue
| Asking Price: | $1,288,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,614 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109635 |
| Distance: | 100 m |
9089 Pemberton Place
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,138 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115555 |
| Distance: | 540 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,135,000 | $149,000 | $1,284,000 | -7.6% |
| 2024 | $1,240,000 | $150,000 | $1,390,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,267,000 | $147,000 | $1,414,000 | +7.8% |
| 2022 | $1,142,000 | $170,000 | $1,312,000 | +37.2% |
| 2021 | $822,000 | $134,000 | $956,000 | +6.1% |
| 2020 | $760,000 | $141,000 | $901,000 | - |