






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,889 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,129 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.58 ac (25,478 sqft) |
| Land Frontage | 79 ft |
| Land Dimensions | 79 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-364-010 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,239,000 | $39,800 | $1,278,800 | -2.9% |
| 2025 | $1,279,000 | $38,300 | $1,317,300 | -4.3% |
| 2024 | $1,338,000 | $37,900 | $1,375,900 | +0.1% |
| 2023 | $1,338,000 | $36,800 | $1,374,800 | +11.9% |
| 2022 | $1,196,000 | $32,100 | $1,228,100 | +28.2% |
| 2021 | $921,000 | $36,900 | $957,900 | +16.7% |
| 2020 | $784,000 | $36,900 | $820,900 | - |
8803 Delwood Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,148 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,930 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3089049 |
| Distance: | 691 m |
11344 86a Avenue
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,176 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3019678 |
| Distance: | 758 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263118077/83dcefb7.jpeg)
11385 86 Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096450 |
| Distance: | 841 m |
11078 83a Avenue
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,956 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,300 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3092742 |
| Distance: | 886 m |
9071 Pemberton Place
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,331 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,986 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114189 |
| Distance: | 1.0 km |
10523 Dunlop Road
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,380 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111804 |
| Distance: | 1.2 km |
8771 Shepherd Way
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,478 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128693 |
| Distance: | 0 m |
10993 McAdam Road
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110695 |
| Distance: | 430 m |
10987 Collings Place
| Asking Price: | $1,348,880 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,247 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103361 |
| Distance: | 496 m |