This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,060 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,932 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,680 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-494-294 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5068 7b Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,517 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,732 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3093384 |
| Distance: | 260 m |
5065 Wilson Drive
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110554 |
| Distance: | 350 m |
5156 8a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,205 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,208 sqft) |
| Days on Market: | 374 |
| MLS® Number: | R3005285 |
| Distance: | 379 m |
5165 7b Avenue
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,951 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092945 |
| Distance: | 406 m |
971 51a Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,218 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,785 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3091347 |
| Distance: | 440 m |
5261 9a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,306 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,214 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078925 |
| Distance: | 634 m |
4975 Weaver Drive
| Sold Price: | $1,497,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,622 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102850 |
| Distance: | 179 m |
855 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,815 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084700 |
| Distance: | 418 m |
1015 51a Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113372 |
| Distance: | 494 m |
1017 Walalee Drive
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,708 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,417 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098649 |
| Distance: | 572 m |
515 Erin Place
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085639 |
| Distance: | 694 m |
5271 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078487 |
| Distance: | 716 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,313,000 | $88,000 | $1,401,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,327,000 | $98,400 | $1,425,400 | -9.7% |
| 2023 | $1,469,000 | $109,000 | $1,578,000 | +12.4% |
| 2022 | $1,293,000 | $111,000 | $1,404,000 | +29.9% |
| 2021 | $962,000 | $119,000 | $1,081,000 | +11.7% |
| 2020 | $870,000 | $97,400 | $967,400 | - |