







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,813 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,005 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,900 sqft) |
| Land Frontage | 70.9 ft |
| Land Dimensions | 21.61 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 9 |
| PID | 002-229-455 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8020 114 Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,332 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,452 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117040 |
| Distance: | 485 m |
8269 111b Street
| Asking Price: | $2,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,057 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087645 |
| Distance: | 830 m |
7705 117 Street
| Asking Price: | $2,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 4,947 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111204 |
| Distance: | 976 m |
11890 Gilmour Crescent
| Asking Price: | $2,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 6,153 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,597 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3089011 |
| Distance: | 1.4 km |
11682 71a Avenue
| Asking Price: | $2,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,279 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,921 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3120141 |
| Distance: | 1.7 km |
7464 115 Street
| Sold Price: | $2,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,327 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,635 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3032027 |
| Distance: | 1.0 km |
11971 97 Avenue
| Sold Price: | $1,845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,668 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3073825 |
| Distance: | 4.0 km |
8821 Queen Mary Boulevard
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,537 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,828 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3067972 |
| Distance: | 4.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263061050/83dcefb7.jpeg)
12441 58a Avenue
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,714 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,166 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3039423 |
| Distance: | 4.8 km |
14079 77a Avenue
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,464 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,652 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3091997 |
| Distance: | 5.8 km |
8958 139a Street
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,560 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,028 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3107676 |
| Distance: | 5.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,196,000 | $907,000 | $2,103,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,304,000 | $887,000 | $2,191,000 | +33.4% |
| 2024 | $1,297,000 | $346,000 | $1,643,000 | +22.4% |
| 2023 | $1,317,000 | $25,400 | $1,342,400 | +12.4% |
| 2022 | $1,172,000 | $21,800 | $1,193,800 | +34.5% |
| 2021 | $867,000 | $20,300 | $887,300 | +10.3% |
| 2020 | $784,000 | $20,300 | $804,300 | - |