


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,882 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,821 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,180 sqft) |
| Land Frontage | 24 ft |
| Land Dimensions | 24 x IRR ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-338-360 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11245 78a Avenue
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,798 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3075900 |
| Distance: | 34 m |
7784 Wansford Drive
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,712 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3046119 |
| Distance: | 233 m |
7777 Stamford Place
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,908 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,836 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3081653 |
| Distance: | 341 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263095841/83dcefb7.jpeg)
7532 Minster Drive
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3074214 |
| Distance: | 647 m |
11409 75a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,766 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3079997 |
| Distance: | 698 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263108419/83dcefb7.jpeg)
7533 Malton Drive
| Sold Price: | $1,327,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086792 |
| Distance: | 732 m |
11205 78a Avenue
| Asking Price: | $1,274,890 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119963 |
| Distance: | 63 m |
7995 112a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,409 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,391 sqft) |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3076134 |
| Distance: | 274 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,158,000 | $410,000 | $1,568,000 | -6.1% |
| 2025 | $1,263,000 | $407,000 | $1,670,000 | +0.4% |
| 2024 | $1,256,000 | $408,000 | $1,664,000 | -1.0% |
| 2023 | $1,275,000 | $405,000 | $1,680,000 | +9.2% |
| 2022 | $1,135,000 | $403,000 | $1,538,000 | +34.6% |
| 2021 | $840,000 | $303,000 | $1,143,000 | +11.8% |
| 2020 | $760,000 | $262,000 | $1,022,000 | - |