







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,000 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,031 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-777-042 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
#41 10500 Delsom Crescent
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $627 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085588 |
| Distance: | 250 m |
#23 10605 Delsom Crescent
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,962 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3100808 |
| Distance: | 513 m |
10739 Vista Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,051 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3105050 |
| Distance: | 648 m |
#22 11188 72 Avenue
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3071360 |
| Distance: | 2.6 km |
11790 80 Avenue
| Sold Price: | $1,133,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,969 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3100763 |
| Distance: | 2.7 km |
#10 11767 89a Avenue
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $282 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,696 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3086188 |
| Distance: | 3.0 km |
#35 10415 Delsom Crescent
| Asking Price: | $978,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $474 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,640 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099874 |
| Distance: | 227 m |
#80 10500 Delsom Crescent
| Asking Price: | $1,168,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-08 |
| Maint. Fee: | $623 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,916 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098185 |
| Distance: | 250 m |
#75 10500 Delsom Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $623 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102209 |
| Distance: | 250 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,019,000 | $1,019,000 | -8.9% |
| 2025 | $0 | $1,119,000 | $1,119,000 | -1.1% |
| 2024 | $0 | $1,132,000 | $1,132,000 | +0.9% |
| 2023 | $0 | $1,122,000 | $1,122,000 | +16.6% |
| 2022 | $0 | $962,000 | $962,000 | +16.7% |
| 2021 | $0 | $824,000 | $824,000 | -0.1% |
| 2020 | $0 | $825,000 | $825,000 | - |