




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,038 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,619 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,020 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-962-009 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11545 71 Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3062296 |
| Distance: | 189 m |
11627 72a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115215 |
| Distance: | 303 m |
7388 112a Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,518 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,560 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3061027 |
| Distance: | 613 m |
11822 73 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,048 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3072037 |
| Distance: | 681 m |
7096 E Brewster Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,420 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118923 |
| Distance: | 739 m |
7060 E Brewster Drive
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3094601 |
| Distance: | 760 m |
7175 114a Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098085 |
| Distance: | 105 m |
11546 71a Avenue
| Asking Price: | $1,309,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,033 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3108561 |
| Distance: | 154 m |
7031 115a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095312 |
| Distance: | 318 m |
7059 Barkley Place
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,311 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123586 |
| Distance: | 405 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,236,000 | $47,100 | $1,283,100 | -9.5% |
| 2024 | $1,359,000 | $59,300 | $1,418,300 | +5.1% |
| 2023 | $1,289,000 | $60,800 | $1,349,800 | +8.8% |
| 2022 | $1,172,000 | $69,100 | $1,241,100 | +45.7% |
| 2021 | $842,000 | $10,000 | $852,000 | +6.1% |
| 2020 | $763,000 | $40,300 | $803,300 | - |