











This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,004 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,032 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,020 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 117 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-896-071 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11473 Heath Crescent
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,386 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3102744 |
| Distance: | 334 m |
11825 Cowley Drive
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3078520 |
| Distance: | 636 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263122473/83dcefb7.jpeg)
11788 73 Avenue
| Sold Price: | $1,171,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,846 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100846 |
| Distance: | 641 m |
7084 Papuc Place
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3091471 |
| Distance: | 669 m |
6714 Nicholson Road
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,821 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,017 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093603 |
| Distance: | 1.1 km |
7553 Muston Place
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3082499 |
| Distance: | 1.2 km |
7385 115 Street
| Asking Price: | $1,178,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,578 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,617 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104077 |
| Distance: | 457 m |
11551 Parkwood Place
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,984 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,454 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112671 |
| Distance: | 600 m |
7432 115a Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,803 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3124141 |
| Distance: | 622 m |
7030 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116555 |
| Distance: | 727 m |
7072 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,070,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,851 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092251 |
| Distance: | 744 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,236,000 | $38,700 | $1,274,700 | -8.1% |
| 2025 | $1,341,000 | $46,500 | $1,387,500 | -1.5% |
| 2024 | $1,359,000 | $49,700 | $1,408,700 | +5.2% |
| 2023 | $1,289,000 | $49,700 | $1,338,700 | +8.4% |
| 2022 | $1,172,000 | $62,700 | $1,234,700 | +38.9% |
| 2021 | $852,000 | $36,700 | $888,700 | +11.1% |
| 2020 | $763,000 | $36,700 | $799,700 | - |