







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,982 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,247 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,020 sqft) |
| Land Frontage | 57 ft |
| Land Dimensions | 57 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-539-572 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
7060 E Brewster Drive
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3094601 |
| Distance: | 73 m |
11825 Cowley Drive
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3078520 |
| Distance: | 156 m |
11822 73 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,048 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3072037 |
| Distance: | 456 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263122473/83dcefb7.jpeg)
11788 73 Avenue
| Sold Price: | $1,171,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,846 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100846 |
| Distance: | 459 m |
11627 72a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115215 |
| Distance: | 566 m |
7165 115 Street
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069493 |
| Distance: | 669 m |
7072 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,070,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,851 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092251 |
| Distance: | 79 m |
7030 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116555 |
| Distance: | 83 m |
7096 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,420 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118923 |
| Distance: | 110 m |
11848 Caribou Road
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080035 |
| Distance: | 227 m |
7031 115a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095312 |
| Distance: | 518 m |
11546 71a Avenue
| Asking Price: | $1,309,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,033 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3108561 |
| Distance: | 546 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,203,000 | $57,100 | $1,260,100 | -6.0% |
| 2023 | $1,254,000 | $86,400 | $1,340,400 | +7.1% |
| 2022 | $1,140,000 | $111,000 | $1,251,000 | +39.1% |
| 2021 | $829,000 | $70,100 | $899,100 | +9.9% |
| 2020 | $743,000 | $74,800 | $817,800 | - |