







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,450 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,645 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,060 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-798-644 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11851 Cascade Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,936 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,340 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3069480 |
| Distance: | 238 m |
7060 E Brewster Drive
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3094601 |
| Distance: | 372 m |
7084 Papuc Place
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3091471 |
| Distance: | 382 m |
11820 Staples Crescent
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,029 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3054828 |
| Distance: | 435 m |
11825 Cowley Drive
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3078520 |
| Distance: | 532 m |
6804 Sandpiper Place
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,174 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096270 |
| Distance: | 536 m |
11761 Cascade Drive
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113763 |
| Distance: | 126 m |
6830 Cedarbrook Place
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,019 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091088 |
| Distance: | 143 m |
11848 Caribou Road
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080035 |
| Distance: | 251 m |
7030 E Brewster Drive
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116555 |
| Distance: | 324 m |
6713 Nicholson Road
| Asking Price: | $1,378,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125541 |
| Distance: | 361 m |
6711 Baker Road
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 4 hours |
| MLS® Number: | R3128826 |
| Distance: | 450 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,205,000 | $177,000 | $1,382,000 | -8.7% |
| 2025 | $1,307,000 | $206,000 | $1,513,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,324,000 | $214,000 | $1,538,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,256,000 | $234,000 | $1,490,000 | +3.7% |
| 2022 | $1,200,000 | $237,000 | $1,437,000 | +41.6% |
| 2021 | $864,000 | $151,000 | $1,015,000 | -3.4% |
| 2020 | $892,000 | $159,000 | $1,051,000 | - |