



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,385 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,341 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,174 sqft) |
| Land Frontage | 46 ft |
| Land Dimensions | 14.02 x 44.88 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-091-063 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
6853 Chalet Court
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3084621 |
| Distance: | 536 m |
11545 71 Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3062296 |
| Distance: | 578 m |
7165 115 Street
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069493 |
| Distance: | 687 m |
11134 Lyon Road
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,071 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,245 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3085852 |
| Distance: | 732 m |
6714 Nicholson Road
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,821 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,017 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093603 |
| Distance: | 739 m |
11820 Staples Crescent
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,029 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3054828 |
| Distance: | 783 m |
11454 Lyon Road
| Asking Price: | $1,498,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,761 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,403 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113078 |
| Distance: | 229 m |
11515 Commonwealth Crescent
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,925 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100588 |
| Distance: | 245 m |
11390 Northview Crescent
| Asking Price: | $1,538,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,772 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112492 |
| Distance: | 253 m |
6830 Cedarbrook Place
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,019 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091088 |
| Distance: | 452 m |
7031 115a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095312 |
| Distance: | 463 m |
6601 Hyland Place
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,846 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,034 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101625 |
| Distance: | 504 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,391,000 | $89,300 | $1,480,300 | -4.9% |
| 2025 | $1,455,000 | $101,000 | $1,556,000 | +2.6% |
| 2024 | $1,412,000 | $105,000 | $1,517,000 | -4.7% |
| 2023 | $1,476,000 | $115,000 | $1,591,000 | +12.9% |
| 2022 | $1,295,000 | $114,000 | $1,409,000 | +24.5% |
| 2021 | $1,057,000 | $74,900 | $1,131,900 | +14.5% |
| 2020 | $901,000 | $87,800 | $988,800 | - |