







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,500 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,148 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,200 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 199 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-703-484 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4583 Aurora Court
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,056 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,267 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3098726 |
| Distance: | 653 m |
6696 London Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,541 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,050 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3068244 |
| Distance: | 836 m |
6788 London Drive
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,963 sqft |
| Price / SqFt: | $353 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,392 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3070832 |
| Distance: | 1.0 km |
6129 49 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3093882 |
| Distance: | 1.2 km |
5954 49 Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,324 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3120586 |
| Distance: | 1.3 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263119594/83dcefb7.jpeg)
5007 60a Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3097967 |
| Distance: | 1.5 km |
6341 43a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126888 |
| Distance: | 40 m |
6167 45 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,967 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076824 |
| Distance: | 506 m |
6343 Crescent Place
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,059 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107533 |
| Distance: | 1.3 km |
5716 48b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,550 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087822 |
| Distance: | 1.6 km |
5483 Chestnut Crescent
| Asking Price: | $1,374,990 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087183 |
| Distance: | 1.7 km |
5574 49 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083179 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,380,000 | $203,000 | $1,583,000 | +1.9% |
| 2025 | $1,348,000 | $206,000 | $1,554,000 | +0.1% |
| 2024 | $1,338,000 | $214,000 | $1,552,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,298,000 | $213,000 | $1,511,000 | +9.5% |
| 2022 | $1,162,000 | $218,000 | $1,380,000 | +40.4% |
| 2021 | $822,000 | $161,000 | $983,000 | +1.2% |
| 2020 | $851,000 | $120,000 | $971,000 | - |