







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,065 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,074 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,800 sqft) |
| Land Frontage | 57.64 ft |
| Land Dimensions | 57.64 x 100.06 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-145-219 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
6436 Wade Road
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $664 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,952 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3089600 |
| Distance: | 885 m |
11960 Woodridge Crescent
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,728 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3083633 |
| Distance: | 938 m |
11702 64a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,854 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3117630 |
| Distance: | 955 m |
11682 64a Avenue
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,732 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3084385 |
| Distance: | 977 m |
11893 Woodgrove Avenue
| Sold Price: | $1,207,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,467 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3086660 |
| Distance: | 1.0 km |
12356 56 Avenue
| Sold Price: | $1,251,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,532 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,648 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3034278 |
| Distance: | 1.1 km |
12201 Northpark Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,023 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,564 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121435 |
| Distance: | 525 m |
11826 Alderwood Crescent
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,511 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105801 |
| Distance: | 670 m |
12316 Southpark Crescent
| Asking Price: | $1,369,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,049 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,460 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108172 |
| Distance: | 687 m |
5976 Southpark Grove
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,261 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,440 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117299 |
| Distance: | 704 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,201,000 | $116,000 | $1,317,000 | -7.8% |
| 2024 | $1,289,000 | $139,000 | $1,428,000 | -4.5% |
| 2023 | $1,341,000 | $154,000 | $1,495,000 | +11.3% |
| 2022 | $1,188,000 | $155,000 | $1,343,000 | +30.0% |
| 2021 | $930,000 | $103,000 | $1,033,000 | +7.8% |
| 2020 | $849,000 | $109,000 | $958,000 | - |