





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,631 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,856 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,653 sqft) |
| Land Frontage | 68 ft |
| Land Dimensions | 68 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-825-689 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
501 55a Street
| Sold Price: | $1,679,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,322 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3112937 |
| Distance: | 639 m |
5745 Ferguson Court
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,647 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,149 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3098627 |
| Distance: | 801 m |
5324 6 Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3085938 |
| Distance: | 892 m |
5271 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078487 |
| Distance: | 968 m |
5256 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077417 |
| Distance: | 1.0 km |
567 Tralee Place
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,117 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3008451 |
| Distance: | 1.1 km |
905 Eden Crescent
| Asking Price: | $1,497,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,619 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,467 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115855 |
| Distance: | 353 m |
5627 Timbervalley Road
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,083 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124718 |
| Distance: | 1.0 km |
260 54a Street
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,611 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,829 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106535 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,388,000 | $140,000 | $1,528,000 | -3.7% |
| 2024 | $1,448,000 | $139,000 | $1,587,000 | -4.1% |
| 2023 | $1,515,000 | $139,000 | $1,654,000 | +10.3% |
| 2022 | $1,325,000 | $175,000 | $1,500,000 | +22.1% |
| 2021 | $1,118,000 | $110,000 | $1,228,000 | - |