



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,431 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,697 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,100 sqft) |
| Land Frontage | 41 ft |
| Land Dimensions | 41 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-957-567 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
5475 45 Avenue
| Sold Price: | $1,476,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107463 |
| Distance: | 1.3 km |
5830 Fair Wynd
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,242 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3094951 |
| Distance: | 1.4 km |
5822 Cove Link Road
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3091279 |
| Distance: | 1.4 km |
5515 Cove Inlet Road
| Sold Price: | $1,749,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,480 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,553 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3063325 |
| Distance: | 1.5 km |
5171 45 Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,350 sqft) |
| Days on Market: | 322 |
| MLS® Number: | R2963913 |
| Distance: | 1.6 km |
5095 44b Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,095 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,330 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108814 |
| Distance: | 1.8 km |
5094A Bentley Drive
| Asking Price: | $1,998,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,320 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,582 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082578 |
| Distance: | 676 m |
4911A 53 Street
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,696 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126377 |
| Distance: | 885 m |
4748A 55b Street
| Asking Price: | $1,679,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,198 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124908 |
| Distance: | 923 m |
5158 Westminster Lane
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101757 |
| Distance: | 1.3 km |
5880 Cove Reach Road
| Asking Price: | $1,928,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,519 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,682 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116838 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,159,000 | $705,000 | $1,864,000 | +0.1% |
| 2025 | $1,203,000 | $660,000 | $1,863,000 | +2.1% |
| 2024 | $1,184,000 | $640,000 | $1,824,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,170,000 | $617,000 | $1,787,000 | +9.0% |
| 2022 | $1,037,000 | $602,000 | $1,639,000 | +24.4% |
| 2021 | $780,000 | $538,000 | $1,318,000 | +77.2% |
| 2020 | $744,000 | $0 | $744,000 | - |